DUYURULAR

ÖLÇÜ VE TARTI ALETi KULLANAN MÜKELLEFLERİN DİKKATİNE

Belediye Zabıta Amirliğinden Duyurulur;

 

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNİN 2015 YILINDA YAPILACAK OLAN PERİYODİK MUAYENE VE KONTROLLERİ 2 OCAK – 28 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDAN YAPILACAK OLUP,  GEÇERLİ SÜRE İÇERİSİNDE ZABITA AMİRLİĞİNE MÜRACAATTA BULANMAYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR. 

 

KANUNİ ZORUNLULUKLAR

Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü Elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogram'lar muayene ve damgalama işlemine tabidir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabilir. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, Ölçüler ve Ayar Biriminden tamir izin formu almadan teraziler tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Zabıta Amirliği ölçü ayar memurları dışında hiç kimse tarafından sökülemez takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Birimine müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir. Sabit esnaflar belediyemize, pazarcı esnafı bağlı bulunduğu en yakın belediyeye müracaat edebilir.

MUAYENE İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

Esnafımız kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin her iki yılda bir 1 Ocak - 28 Şubat 2015 tarihleri arasında Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimine beyannamesini vermek zorundadır. Beyannamesi verilecek olan terazilerin "Cinsi, Kapasitesi, Seri Numarası, Markası" bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüleri ayar birimince muayenesi yapılmak ve damgalanacaktır.

CEZAİ İŞLEMLER

Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaf hakkında 01 Mart 2015 tarihinden itibaren 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince 1.521.00TL para cezası ile birlikte Ezine Belediyesi Zabıta Amirliği Kabahatler Talimatnamesi hükümlerine istinaden Belediye Encümenince 182.00TL para cezası uygulanarak ölçü tartı aletlerine el konulup kamu mülkiyetine geçirilecektir. Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaf için Türk Ceza Kanunu hükümlerinde hapis cezası yaptırımları da yer almaktadır.

 

Cezai bir durumla karşılaşıp mağdur olmamanız için yukarıda belirtilen hususlara uyulmasını rica eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.