HABERLER

ATATÜRK'ÜN EZİNE'Yİ ZİYARETLERİNİN 80. YILI ETKİNLİKLERİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ezine'mize gelişinin 80. yıl dönümü etkinliklerle kutlanıyor.

14 Nisan 2014 Pazartesi günü Saat 9.30 ’da Gazi İlkokulu önünde toplanılarak, hareket edilmesiyle başlatılan yürüyüş İlçemiz Atatürk Anıtında sonuldu.

İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Fuat ATİK, İlçe Garnizon Komutan V. Tabip Binbaşı Alper Tunga KÖKÇÜ, Belediye Başkanımız Sayın Haluk BABAOĞLU, İl Genel Meclis Başkanı Sayın Hasan Hüseyin AYTOP, İl Genel Meclis Üyesin Sayın Bahri UYSAL, Belediye Meclis Üyelerimiz ve AK Parti İlçe teşkilatı, Daire ve Kurum Amirlerinin yanı sıra Öğretmen ve Öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşün akabinde, İlçemiz Atatürk Anıtındaki program gerçekleştirildi.

 

Uygulanan programda Atatürk Anıtına Çelenklerin sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan Etkinlikler Belediye Başkanımız Sayın Haluk BABOĞLU ‘nun Günün Anlam ve Önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Belediye Başkanımız Sayın Haluk BABOĞLU konuşmasında ‘‘Atatürk’ün Güzel Ezine’mizi ziyaretlerinin 80.yıl dönümü dolayısıyla Bugün hep birlikte burada bulunmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz         

Tarihimizin en karanlık döneminde Anadolu halkıyla el ele veren Mustafa Kemal Atatürk, “Geldikleri gibi giderler” dediği işgalci güçleri, yurdumuzdan bir bir atmanın hesaplarını yaptı. Halkla bütünleşerek oluşturduğu Kuva-i Milliye birlikleri, başta Yunanlılar olmak üzere bütün işgal güçlerini Anadolu’dan temizledi. Böylece artık “bir daha dirilemez” denilen milletimizi, güçlü bir devletin sahibi yaptı. Daha sonra ölümüne kadar Misak-ı Milli sınırları içindeki her yeri il il, ilçe ilçe gezerek devrimlerini ve millete olan inancını anlattı. Halkın durumunu yerinde görerek tespitlerde bulundu. İşte bu yurt gezilerinden birini de 14 Nisan 1934’te Ezine’ye yaptı. Gazi İlköğretim Okulu’nun biraz ilerisinde bulunan yoldan Ezine’ye giren Atatürk’ün topraklarımıza ayak basışının 80. yılı hepimize kutlu olsun.’’ Dedi.

 Programın devamında, Anadolu Lisesi Öğrencisi tarafından şiir okunması ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Halk oyunları ekibinin gösterisini sergilemesi ile İlçemiz Atatürk Anıtında uygulanan tören son buldu.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ezine'mize gelişinin 80. yıl dönümü etkinlik programı kapsamında, Belediye Sinema Salonunda saat 20:30 'da Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu tarafından gerçekleştirilecek Konserle devam edecek. Gerçekleştirilecek Konsere tüm halkımız davetlidir.